Czy dawniej w ogóle dbano o higienę?

Higiena w dawnych czasach niestety nie była na najwyższym poziomie. Oczywiście wszystko w ramach naszego współczesnego pojmowania terminu „higiena”. Dawniej kąpiel nie przypadała raz na dzień, a może raz na miesiąc. I to naprawdę było CZĘSTO.
Kiedyś higienę raczej kojarzono z umyciem nóg oraz dłoni na wsiach, w wyższych sferach może dodatkowo przecierano twarz suchą ściereczką i maczano w wodzie koniuszki palców. Choć to ostatnie bardziej z wyrafinowania i „dobrego wychowania”, aniżeli dla zachowania czystości.
Nikt wtedy także nie mył rąk przed jedzeniem, czy po wyjściu z toalety. Woda nie była traktowana jako środek czystości, bardziej jako lekarstwo w niewielkiej dawce, a w razie przesady z nią, zdaniem ówczesnych ludzi mogła nawet zabić. Uważano, że złe humory dostają się przez otwarte pory w skórze z powodu zbyt długiego korzystania z wody. Wtedy dochodziło do licznych zachorowań, chociażby na dżumę.
O higienie jest więcej TUTAJ.
Kiedyś nawet na wsi higiena nie była aż tak oczywista. W porównaniu jednak do szlachty, prano całe ubrania, a nie tylko mankiety i wystające kołnierzyki :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>